Näittekö mikä kikka? Only in Mehtimäki

Liiketalouden koulutusala ja Kilta ry järjestivät elokuun lopulla opiskelijoiden ja henkilökunnan yhteisen jalkapallotapahtuman, jonka tarkoituksena oli luoda yhteisöllisyyttä syyslukukauden alkuun. Mehtimäen tekonurmikentällä pelatussa ottelussa voitosta kamppailivat ensimmäisen ja toisen vuoden opiskelijat, eli ”ykköset” ja ”kakkoset”. Tapahtumaan ilmoittautui pelaamaan ja kannustamaan yhteensä yli sata liiketalouden opiskelijaa, ja paikalla oli myös mukavasti Karelian henkilökuntaa.

Liiketalouden jalkapallo-ottelu järjestettiin ensimmäistä kertaa viime vuonna. Tapahtumasta on tavoitteena muodostaa jokavuotinen perinne, ja sen kannalta aktiivinen kehitystyö on tärkeää. Koska esimerkiksi haalarimerkit kuuluvat olennaisena osana opiskelijatapahtumiin, tänä vuonna jalkapallo-ottelukin sai oman vihreän, jalkapallokuvioidun haalarimerkkinsä.

Oheisohjelmaa ja kovaa kamppailua jalkapallomestaruudesta

Pelipäivän puoliaurinkoinen ja vuodenaikaan nähden lämmin sää loi jalkapallotapahtumalle miellyttävät olosuhteet. Tapahtuma alkoi liiketalouden koulutuspäällikön Pilvi Purmosen lyhyellä tervetulopuheella, jossa hän korosti yhteisöllisyyden merkitystä ja kiitti järjestäjiä sekä lukuisia tapahtumaa mahdollistaneita yhteistyökumppaneita.

Ennen ottelua yleisöä aktivoitiin alkulämmittelyllä, jonka ohjasi liikuntakoordinaattori Hanne Kankkunen Itä-Suomen Liikuntaopistosta. Pienen alkukankeuden jälkeen tuttujen radiohittien tahdissa tanssahtelu saikin aikaan nivelten vertymistä ja iloisia naurunpyrskähdyksiä.

Varsinainen jalkapallo-ottelu oli vauhdikas ja sattumien sävyttämä. Ykköset siirtyivät ensimmäistä kertaa johtoon vain muutaman minuutin pelin jälkeen, mutta pelin edetessä asetelmat kääntyivät. Kakkoset johtivat lukemin 4–3 viimeiselle minuutille asti, mutta ykköset tasoittivat ottelun vain sekunteja ennen loppuvihellystä. Tasatilanteessa ratkaisua haettiin voittomaalikilpailusta, jonka päätteeksi ottelun voittajaksi kruunattiin kakkoset.

Ainakaan kannatuksen puutteesta ei kummankaan joukkueen menestys jäänyt kiinni, sillä yleisö eli ottelussa mukana reippaasti kannustaen. Jopa puoliajalla suoritettujen arpajaisten voittajat saivat osansa aplodeista ja onnitteluista.

Kakkosten kannatusjoukot kertoivat olleensa mukana jo edellisvuonna, ja hyvän kokemuksen saattelemana tämän vuoden tapahtumaan oli heidän mukaansa helppo tulla. Samasta joukosta pohdittiin, että etenkin ensimmäisen vuoden opiskelijoille kaikki kasvot ovat lukuvuoden alussa uusia, ja matalan kynnyksen ryhmäytymistapahtumilla on suuri merkitys yhteishengen muodostumisessa.

Yhteisöllisyyden rakentaminen on joukkuepeliä

Yhdessä tekemisen ilo välittyi monin tavoin myös kentän ja katsomon ulkopuolelta. Nälän yllättäessä grillimakkaran saattoi noutaa herkkukioskissa puuhastelleelta kieltenopettajalta, ja tapahtuman juontanut liiketalouden lehtori Jani Kettunen viihdytti yleisöä jalkapallofaktoilla sekä värikkäällä otteluselostuksellaan. Kettusen kommentti ”Näittekö mikä kikka? Only in Mehtimäki” rinnastuu lähestulkoon Suomi-urheilun klassikoihin.

Henkilökunnan riveistä kumpusi kokemus siitä, että rento ajanvietto opiskelijoiden kanssa oli tervetullutta vaihtelua, sillä vaikka opiskelijat ryhmäytyvät keskenään erilaisissa tapahtumissa, opiskelijoiden ja henkilökunnan välinen yhteys muodostuu pääasiassa kampusolosuhteissa. Myös opiskelijoiden persoonien kuvailtiin nousevan paremmin esille ulkoilmassa kuin luokkahuoneessa.

Järjestäjien keräämän palautteen perusteella myös opiskelijat pitivät tapahtumaa onnistuneena, ja kehuja saivat sekä yleinen ilmapiiri, maksuttomat tarjoilut että kävijöille jaettu haalarimerkki. Ensiaskeliaan ottava tapahtuma herätti luonnollisesti myös hyviä kehitysehdotuksia, jotka auttavat seuraavan vuoden suunnitteluissa. Lopulta kaikki hyvät perinteet vakiintuvat kuitenkin ajan kanssa, ja mikä tärkeintä, yhteen hiileen puhaltamalla.

Teksti ja kuva: Iida Hackselius