Jatkuvasti oppien, aktiivisesti ikääntyen -opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää yli 65-vuotiaiden maaseudulla asuvien ja kansalaisopistossa opiskelevien opiskelijoiden kokemuksia ja ajatuksia jatkuvasta oppimisesta ja aktiivisesta ikääntymisestä. Kuinka he suhtautuvat jatkuvaan oppimiseen ja minkälaisista opinnoista he kokisivat hyötyvänsä aktiivisen ikääntymisen tukena.
Opinnäytetyön toimeksiantajana oli Karelia-ammattikorkeakoulun kansainvälinen AliVe-hanke ja työ tehtiin tutkimuksellisena kehittämistyönä. Opinnäytetyössä oli laadullinen tutkimusstrategia ja siinä käytettiin tiedonhankintamenetelmänä ryhmähaastatteluja ja haastatteluaineistot analysoitiin käyttäen sisällönanalyysia.
Opinnäytetyön tulokset jaettiin neljään osioon koskien opiskelua, jatkuvaa oppimista ja aktiivista ikääntymistä. Kysymyksillä miksi haastateltavat opiskelevat, mitä jatkuva oppiminen on heidän mielestään, mitä heidän mielestään on aktiivinen ikääntyminen ja miten aktiiviseen ikääntymiseen voisi vaikuttaa, haettiin tietoa heidän omista ajatuksistansa ja kokemuksista. Opiskelun motivaatiotekijöinä olivat tieto ja oppiminen, osallisuus ja toimijuus sekä terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen. Opiskelu kansalaisopistossa tuo arkeen sisältöä, sosiaalisia kontakteja sekä edistää kehityksen mukana pysymistä. Jatkuva oppiminen oli käsitteenä yli 65-vuotiaille opiskelijoilla vieraampi kuin lähes samaa tarkoittava elinikäinen oppiminen. Jatkuvan oppimisen määrittely oli haastavaa ja se ymmärrettiin välttämättömäksi muutokseksi ja oppimisen tuomana kehityksenä oppijan tiedoissa ja taidoissa.
Omaa jatkuvaa oppimista eivät haastateltavat olleet aiemmin paljoa pohtineet vaan oppiminen oli koettu luonnollisesti tapahtuvana, huomaamattomanakin tapahtumana osallistuttaessa eri kursseille tai koska opiskelu oli haastateltaville harrastus niin sen kehittävyyttä tai oppimista erityisenä tapahtumana ei ollut aiemmin mietitty. Haastateltavat olivat kaikki opiskelleet useita vuosia kansalaisopistossa erilaisilla kursseilla ja muutenkin aktiivisia yli 65-vuotiaita. Terminä aktiivinen ikääntyminen oli kuitenkin monelle uusi. Ryhmähaastattelun etuna oleva keskustelun mahdollistuminen haastateltavien kesken tuotti tuloksina aktiivisen ikääntymisen käsitteen ymmärtämisestä osallisuuden ja toimijuuden mahdollistumisen, toimintakykyisen ikääntymisen ja elämän kokemisen tasapainoisena, Eteenpäin elävän mieli -ajatuksella tulevaisuuteen suhtautuen.
Aktiiviseen ikääntymiseen vaikuttaminen ja sen tukeminen koostui tuloksissa kolmesta tekijästä: tieto ja oppiminen, osallisuus ja ikämuutosten tunnistaminen. Ikään katsomatta sosiaalisten kontaktien merkitys, oppiminen, osallistuminen erilaiseen toimintaan ja ajassa eläminen koettiin tärkeänä. Ikääntyminen tuo myös muutosta ihmisessä itsessään, toimintakyvyssä ja mahdollisuuksissa olla aktiivinen ulospäin. Sopeutuminen näihin muutoksiin koettiin ehkä helpommaksi kuin nuorempana, ajatuksien suuntautuessa vahvasti tulevaisuuteen ja aktiiviseen loppuelämään.
Opinnäytetyön kehitystehtävänä laadittiin ikääntyvien jatkuvaan oppimiseen ja aktiiviseen ikääntymiseen liittyvä posteri. Posterissa hyödynnetään opinnäytetyön tuloksia ja tutkittua tietoa ikääntyvien jatkuvasta oppimisesta ja aktiivisesta ikääntymisestä ja niiden tukemisesta. Posterin tarkoitus on antaa tietoa ja olla helposti käytettävä tukitoimi suunniteltaessa ikääntyville opintoja tai toimia tiedon lisääjänä tai alkuinnoittajana ikääntyviä aktivoivaa toimintaa suunniteltaessa.
Opinnäytetyö: Pastinen, L. 2025. Jatkuvasti oppien, aktiivisesti ikääntyen – yli 65-vuotiaiden kokemuksia jatkuvasta oppimisesta ja aktiivisesta ikääntymisestä. Karelia ammattikorkeakoulu, Ikäosaamisen johtaminen ja kehittäminen.